Baza Wiedzy
Strona główna » Aktualności » Obróbka skrawaniem metali - wszystko o czym musisz wiedzieć
Obróbka skrawaniem to rodzaj obróbki ubytkowej, która polega na kształtowaniu wyrobów poprzez usuwanie nadmiaru materiału z uprzednio przygotowanych formatek lub półproduktów. Technologia ta jest szeroko stosowana w polskim i światowym przemyśle. W ten sposób wykonuje się elementy konstrukcyjne i wyroby z metali, drewna i tworzyw sztucznych.
Proces obróbki skrawaniem dzieli się na obróbkę wiórową i ścierną. W przypadku obróbki ściernej naddatek materiału jest usuwany poprzez tarcie narzędziem ściernym o powierzchnię produktu. W obróbce wiórowej – narzędziami skrawającymi. Skrawany naddatek określa się mianem wiór lub ścin. Natomiast odpad powstający w procesie obróbki ściernej może przyjmować postać drobnych wiórów, a nawet pyłu. Profesjonalna obróbka metalu skrawaniem jest realizowana na specjalnych maszynach. W produkcji wielkoseryjnej i w warsztatach stosuje się zazwyczaj wydajne i precyzyjne obrabiarki CNC, które pozwalają na pełną automatyzację procesu. W mniejszych zakładach i przy realizacji zadań rzemieślniczych często stosuje się obrabiarki sterowane ręcznie.
Cechą charakterystyczną obróbki ściernej jest mniejsza głębokość skrawania niż w przypadku obróbki wiórowej. Obróbkę ścierną realizuje się specjalnymi narzędziami ściernymi lub luźnym ścierniwem. Jako popularniejsze narzędzia skrawające stosowane w obróbce ściernej można wskazać: pasty i ściernice w formie tarcz, osełek, papieru, taśm lub płótna ściernego. Narzędziem roboczym ścierniwa w luźnej postaci, zwartym w pastach oraz umiejscowionym na powierzchni ściernej ściernic są odpowiednio dobrane ziarna ścierne.
Metody obróbki narzędziami ściernymi to:
W przypadku metod wykorzystujących luźne ścierniwo wyróżniamy:
Proces obróbki ściernej można realizować na specjalnych szlifierkach lub frezarkach czy wiertarkach słupowych i wieloczynnościowych.
Proces obróbki wiórowej polega na kształtowaniu obrabianej powierzchni przez usuwanie nadmiaru materiału z obrabianego przedmiotu. W trakcie usuwany naddatek jest zamieniany na wióry lub ściny. Obróbka wiórowa dzieli się na kilka różnych metod, w tym: frezowanie, toczenie, wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, przeciąganie oraz struganie i dłutowanie – w każdej są wykorzystywane specjalne obrabiarki i narzędzia.
Materiał jest skrawany specjalnym narzędziem skrawającym – frezem. Frezy są wyposażone w noże. Dobiera się je do właściwości fizycznych obrabianego materiału i kształtu, jaki zamierza się uzyskać.
Pod kątem technologicznym frezowanie dzieli się na:
Natomiast pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się:
Proces jest realizowany na specjalnych obrabiarkach – frezarkach. Na rynku dostępne są urządzenia o różnej wielkości i wydajności. W zakładach produkcyjnych i usługowych wykorzystuje się zazwyczaj maszyny częściowo lub w pełni zautomatyzowane, czyli frezarki CNC. W zakładach rzemieślniczych i przy produkcji jednostkowej cały czas wykorzystuje się urządzenia sterowane ręcznie. https://www.top.nom.pl/kategorie/frezarki_konwencjonalne_i_cnc
Obróbka na tokarkach pozwala na obrabianie zewnętrznych (toczenie) i wewnętrznych (wytaczanie) powierzchni brył obrotowych. Toczenie polega na oddzieleniu naddatku z obrabianego przedmiotu specjalnym nożem tokarskim. Noże dobiera się do twardości obrabianego metalu i adekwatnie do parametrów procesu toczenia. https://www.top.nom.pl/kategorie/tokarki
Podobnie jak inne maszyny do obróbki wiórowej tokarki mogą być wyposażone w częściową lub pełną automatykę i sterowanie komputerowe. Podstawowe parametry geometrii warstwy skrawanej to:
Urządzenia tego typu mogą pracować w procesie w pełni zautomatyzowanym i sterowanym komputerowo. Profesjonalne wiertarki pozwalają na realizację wszystkich rodzajów wiercenia oraz niektórych operacji w ramach obróbki wytaczaniem czy frezowaniem.
Większość metod obróbki skrawaniem pozwala na realizowanie obróbki zgrubnej, średnio dokładnej, dokładnej, a nawet bardzo dokładnej. Obróbka skrawaniem coraz częściej zapewnia oczekiwany poziom dokładności, ale cały czas w przypadku produktów, które wymagają uzyskania powierzchni o niskiej chropowatości, jako obróbkę wykończeniową stosuje się jedną z metod obróbki ściernej.
czytano: 5544 razy
autor: top.nom.pl
data dodania: 2021-04-01 11:31:11
ZDT TOP PORĘBA Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Czesława Mierzejewskiego 10, 42-480 Poręba
tel.: +48 32 67 74 130
e-mail: biuro@top.nom.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies do personalizacji treści i analizy ruchu. Przeglądając ją, wyrażasz zgodę na ich stosowanie zgodnie z naszą polityką prywatności.